Spoštovani,

Povzemam zaključke današnjega srečanja ravnateljev z resornim ministrstvom za šolstvom, Ministrstvom za zdravje, NIJZ, Inšpektoratom za šolstvo in šport, Zavodom za šolstvo, Zvezo aktivov sveta staršev in sindikatom SVIZ:

SPLOŠNO:

• Ravnatelji smo ministrico, ga. Simono Kustec, ponovno pozvali, da preveri dodatne možnosti, ki jih glede obveznega samotestiranja učencev v šoli in nošenja mask predlagamo ravnatelji in učitelji.
  • Ministrica je odgovorila, da se na današnjem sestanku (16. 11. 2021) lahko pogovarjamo le o načinih izvajanja Odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19 (Uradni list RS, št. 174/21 in 177/21, v nadaljnjem besedilu: Odlok), ne pa o tem, da Odloka ne bi želeli izvajati.

ZDRAVSTVENI VIDIK:

• Stanje v bolnišnicah in zdravstvu je kritično in vsi smo dolžni poskrbeti za zaščito življenj in omejevanje širjenja okužb s SARS CoV-2 virusom.
  • Nošenje mask je obvezno, ker gre za zaščito tistega, ki jo nosi, kot tudi tistega, ki je prisoten v prostoru.
  • Enotnih testov za samotestiranje ni mogoče dobiti, ker so na trgu različni dobavitelji. Učenci jutri prinesejo sete, ki so jih prejeli v lekarni.
  • Testi za samotestiranje s slino (zaenkrat) za uporabo niso odobreni s strani posvetovalne skupine.
  • V skladu z navodili se otrok mlajši od 12 let ne sme sam samotestirati ampak mora biti za to zagotovljen nadzor odrasle osebe. Šole smo dolžne izvajati nadzor.

IZVAJANJE UKREPOV (SAMOTESTIRANJE IN NOŠENJE MASK):

• Na podlagi zbranih soglasij (izjav, ki so bila poslana staršem) je ravnatelj dolžan presoditi, ali lahko zagotovi okolje za epidemiološko varno izvajanje pouka v šoli ali ne. To bo ravnatelj storil na dan, 17. 11. 2021, ko bo informiran o stanju upoštevanja ukrepov iz Odloka.
  • Kdor teh pogojev ne bo izpolnjeval, se zanj v skladu z Odlokom prepove zbiranje v prostorih OŠ in se ga napoti domov, kjer nadaljuje z izobraževanjem na daljavo.
  • Ravnatelj starše prosi, da se držijo ukrepov in v šolo ne pošiljajo učencev, ki se ne bodo samotestirali.
  • Učenca, ki ne bo upošteval ukrepa o nošenju zaščitnih mask, se začasno preseda na razdaljo 1,5 m od ostalih, ravnatelj pa o tem obvesti pristojne službe MIZŠ in Inšpektorata za šolstvo in šport. V primeru, da je takih učencev v oddelku več, je ravnatelj dolžan odrediti pouk na daljavo za celoten oddelek, saj ne more več zagotoviti pogojev za varno delo.
  • Ravnatelj mora starše nemudoma obvestiti (16. 11. 2021), da če bo v zavodu večje število učencev, ki bodo nasprotovali ukrepom, je ravnatelj dolžan obvestiti Inšpektorat za šolstvo in šport, ki bo odredil izobraževanje na daljavo za celoten zavod. Ravnatelj je to dolžan storiti, ker mora preprečiti morebitno širitev okužbe, kar od njega zahteva zakonodaja.
  • Ravnatelj ne sme prevzemati odgovornosti za tveganje širjenja okužb.

POUK NA DALJAVO:

• Pouk na daljavo se organizira od 17. 11. 2021 do preklica.
  • Pouk na daljavo bo potekal po navodilih predmetnega ali razrednega učitelja.
  • V času pouka na daljavo učenec ne bo ocenjevanj, dokler s strani Zavoda RS za šolstvo ne bo določeno drugače.

PRAVNI VIDIK:

• Pravna služba MIZŠ nas je seznanila, da smo šole izvrševalke ukrepov iz Odloka.
  • Pravna služba nas je seznanila, da predpisi Odloka veljajo dokler Ustavno sodišče RS ne odloči drugače.
  • Pravna služba nas je obvestila, da so napovedane kazenske ovadbe ali tožbe proti ravnateljem oz. zaposlenim šole neutemeljene in da se lahko za pomoč obrne na Državno odvetništvo. Ob tem so poudarili, da naj starše obvestimo, da je tudi kriva ovadba kaznivo dejanje, ki se izvaja po uradni dolžnosti.
  • Ravnatelj ima o napotitvi učenca ali posameznega oddelka na pouk na daljavo osnovo v sklepu Ministrice za izobraževanje,
    znanost in šport o izvajanju vzgojno-izobraževalnega dela na daljavo (Uradni list RS, št. 138/2021) in iz Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (Uradni list RS, št. 152/20, 175/20 – ZIUOPDVE, 82/21 – ZNB-C, 112/21 – ZNUPZ in 167/21 – odl. US).

Iskreno upam, da smo kot sodržavljani in soodgovorni za končanje trenutne situacije sposobni premostiti razlike, pomisleke, dvome, strahove v dobro naših otrok. Kot človek razumem stisko otrok, staršev in zaposlenih, a moram kot ravnatelj šole zagotoviti pogoje, da lahko šola ostane odprta. V ta namen prosim vse, ki se z ukrepi ne strinjate, da začasno obdržite svoje otroke doma, na šoli pa bomo zanje zagotovili pouk na daljavo.

Ravnatelj, mag. Jure Radišek, in Kolektiv OŠ Franja Malgaja Šentjur